Prestigious Award from the National Center for American Enterprise Development Recognizes Native Americans Who Have Made Important Contributions to their Communities

The National Center for American Enterprise Development (NCAIED) is pleased to announce its 2016 class of “Native American 40 Under 40” award recipients. This prestigious award is bestowed upon individuals under the age of 40, nominated by members of their communities, who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and their community. The winners will be honored during a gala at the Reservation Economic Summit (RES) New Mexico, taking place from November 14-17 at Buffalo Thunder Resort & Casino in Santa Fe, New Mexico.

Award winners will be officially honored during the 41st Annual Indian Progress in Business Awards (INPRO) Gala on Wednesday, November 16th. For more information about Reservation Economic Summit, please visit http://res.ncaied.org.

 

– 2016 “Native American 40 Under 40” Award Winners –

  • Bryan Bainbridge – Red Cliff Band of Lake Superior Chippewa Indians
  • Tamarah Begay – Navajo Nation (Dine’)
  • Bree Black Horse – Seminole Nation of Oklahoma
  • Amanda Carlow – Oglala Lakota Nation
  • Jessica Cree Jock – St. Regis Mohawk Tribe
  • Nicole Ducheneaux – Cheyenne River Sioux Tribe
  • Danielle Finn – Standing Rock Sioux Tribe
  • Sarai Geary – Muscogee (Creek) Nation
  • Ellen Harju – Cowlitz Indian Tribe
  • Sarah Harris – Mohegan Tribe
  • Kathryn Isom-Clause – Taos Pueblo
  • Christina Jimerson – Seneca Nation of Indians
  • Rojer Johnson – Muscogee (Creek) Nation
  • Thomas Jones – Cherokee Nation / Naknek Village Council
  • Lenzy Krehbiel-Burton – Cherokee Nation
  • Sara LaBarge – Menominee Indian Tribe of Wisconsin
  • Kishan Lara-Cooper – Yurok Tribe
  • Kelsey Leonard – Shinnecock Indian Nation
  • Cory Littlepage – Chickasaw Nation
  • Ben Mallott – Tlingit and Koyukon Athabascan
  • Chad Marchand – Colville Confederated Tribes
  • Nakina Mills – Oglala Lakota Nation
  • Rebecca Nagle – Cherokee Nation
  • Mindy Natt – Yurok Tribe
  • Steven Peters – Mashpee Wampanoag Tribe
  • Rhonda Pitka – Koyukon Athabascan and Inupiaq Eskimo
  • Heather Pouliot VanZile – Forest County Potawatomi Community
  • Mary Jo Pratt – Osage Nation, Delaware Tribe of Indians, Cherokee Nation
  • Gordon Pullar, Jr – Tangirnaq Native Village
  • Princella RedCorn – Omaha Tribe of Nebraska
  • Cary Lee Rosenbaum II – Confederated Tribes Of The Colville Reservation
  • Linda Sacks – Cherokee Nation
  • Cheyenne Sanders – Yurok Tribe
  • Stephanie Sfiridis – Mashpee Wampanoag Tribe
  • Casey Sixkiller – Cherokee Nation
  • Travis Thompson – Muscogee (Creek) Nation
  • Bryan Warner – Cherokee Nation
  • Nicole Willis – Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation
  • Tanaya Winder – Duckwater Shoshone Tribe
  • Natalie Youngbull – Cheyenne and Arapaho Tribes
Share This